ثبت نوآوری

امروزه ثبت نوآوری و حمايت از حقوق مالكيت فكري در خلق نوآوري‌های جدید و حمایت و تشویق مبدعین نقش عمده‌ای را برعهده دارد .اهمیت شناسایی و حمایت از این نوع حقوق در خصوص ابداعات دارویی و فناوری‌های زیستی بارزتر است.ابداعات در خصوص داروها و فناوری‌های زیستی نيازمند هزينه‌هاي فراواني است و اگر حمایت مناسبی از این نوع ابداعات صورت نگیرد، رقبا ممكن است بدون پرداخت هيچ‌گونه هزينه‌اي از دانش و اطلاعات وخلاقيت‌هاي فكري مبدعین واقعی استفاده كنند و در نتيجه بدون هيچ گونه تحقيقي به نتايجي كه حاصل زحمات چندين ساله افراد ديگر است، دست يابند.حقوق مالکیت فکری با ایجاد پتنت و انحصار بهره‌برداری برای مبدع ، انگیزه‌های لازم برای ادامه فعالیت مبدع، بازگشت سرمایه به مبدع و امکان تحقیق و توسعه بیشتر از راه درآمد حاصله از ابداع را فراهم می‌کند.نکته : شایان ذکر این است که کسب پتنت تنها زمانی دارای ارزش به ویژه ارزش مادی است که بتوان از آن بهره‌برداری تجاری نمود.

ثبت نوآوری

جهت ثبت شرکت و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

اهداف

۱-انتشار دانش و ابداعات

۲- اعطاي مجوز بهره‌برداري به صنعت براي به كارگيري عملي از ابداعات

۳-كسب درآمد براي تحقيق و آموزش بيشتر با توجه به اينكه بايد سهم منصفانه اي نيز به محققين تعلق گيرد.

۴-تضمين اين كه اهداف حمايت‌كنندگان مالي برآورده مي‌شود.

۵- تشويق واطلاع‌رسانی به محققين براي استفاده از سيستم پتنت و جلوگيري از هرگونه تبعيض در بهره‌برداری از این سیستم و قانونمند‌سازی فرایند ثبت پتنت.

دارايي فكري (Intellectual Property)

به دارايي‌هاي حاصل از خلاقيت‌هاي فكري انسان اطلاق مي‌گردد كه عمدتاً در دو زمينه كلي صنعتي (نظير اختراعات، طرح‌هاي صنعتي، علائم و نام‌هاي تجاري) و ادبي و هنري (نظير آثار مكتوب، نرم‌افزار‌هاي رايانه اي، موسيقي، شعر، فيلم و مجسمه‌سازي) مي‌باشد.

ابداع (اختراع)، (Invention)

براساس سياست پتنت انستيتو پاستورایران هرگونه ابداعي بايد به گروه مديريت پتنت اعلام شود .ابداع مي‌تواند هرگونه توليد و ماده جديد، ساخت مواد، تركيبات شيميايي، ميكروارگانيسم‌ها،هرتوسعه‌اي در دانش مقدم، كاربرد جديد براي مواد از قبل شناخته شده باشد.ابداع، محصول يا فرآيندي است كه راه نويني را جهت انجام كاري و يا راه حل فني جديدي را براي حل مشكلي ارائه مي‌نمايد. ابداع علاوه بر جدید بودن در جهان، باید دارای مرحله ابتکاری بوده و کاربردی تلقی شود .(مرحله ابتکاری یعنی برای همکاران مبدع ،عملی سهل و بدیهی نباشد و کاربردی بودن یعنی اینکه فراتر از ایده باشد و بتوان ابداع را در مقياس صنعتي اجرا نمود.). اختراع مورد ادعا نبايد از مصاديق موارد غير‌قابل ثبت مندرج در قانون باشد.

مبدع (مخترع)، (Inventor)

مبدع در این آیین‌نامه به شخصی اطلاق مي‌گردد که به طور مستقل واصیل سهمی در ایجاد ابداع و یا حداقل یکی از ادعاهای ابداع داشته باشد، بنابراین؛ دستیارانی که تنها طبق راهنمایی‌های شخص ثالثی اقداماتی را انجام‌دهند مشمول این آیین‌نامه نمی‌گردند.در طرح‌هاي تحقيقاتي مصوب، مجري پروژه ذي نفع اصلي خواهد‌بود.مبدع در فرآیند ثبت و تجاری‌سازی ابداع نقش عمده‌ای دارد و برای عملکرد موثر این فرآیند همکاری بین مبدع و گروه مدیریت الزامی می‌باشد.

گواهينامه اختراع (Patent)

عبارت از سندي است كه متضمن گواهي حقي انحصاري كه در قبال افشاي جزئيات فني يك اختراع براي عموم، براي يك دوره زماني محدود (معمولاً ۲۰ ساله) به مالك اختراع اعطاء مي‌گردد و البته در كشور يا كشور‌هايي معتبر است كه اين اختراع در آنها به ثبت رسيده باشد. دارنده گواهينامه اختراع، حقي انحصاري جهت توليد، توزيع، استفاده و يا واگذاري نتيجه اختراع خود مي‌باشد. پس از انقضاي مدت زمان اعتبار گواهينامه اختراع، عموم مي‌توانند از نتايج آن به صورت رايگان استفاده نمايند.

گروه مدیریت مالكيت فكري

گروه مدیریت مالكيت فكري، مسئول اظهارنظر و پیگیری و راهنمایی مبدعین در مرحله اولیه ثبت پتنت می‌باشند. این گروه شامل افراد متخصص در زمینه امکان سنجی، جستجو وفایل پتنت، متخصصین حقوق مالکیت فکری وافراد متخصص فنی می‌باشد که به پيشنهاد مدير دفتر مالكيت فكري و تائيد معاونت پژوهشي و با حكم رياست انستيتو پاستور تعيين مي‌گردد.

شورای بررسی قابلیت ثبت نوآوري

شوراي بررسي قابليت ثبت نوآوري، مرجع تجدیدنظر و اعتراض به اظهارنظرهای گروه مدیریت پتنت در خصوص قابلیت ثبت وتجاری سازی ابداعات می‌باشد. اعضای این شورا ( که از افراد ماهرو یا مرتبط در زمینه ابداع مورد نظر می‌باشند)، با نظر معاونت محترم پ‍ژوهشي وحكم رياست محترم انستيتو پاستور ايران تعیین مي‌شوند ونظر اكثريت اعضاي كميته در موارد ارجاعی از سوی مبدع و یا گروه مدیریت پتنت قطعي خواهد‌بود.

تبصره : اعضاي اين شورا متشكل از رياست انستيتو پاستور ايران، معاونت پژوهشي، معاونت توليد، معاونت پشتيباني، مدير دفتر مالكيت فكري، مدير دفتر بازاريابي و انتقال تكنولوژي، مدير حوزه پژوهشي، مدير بخش R&D و ۲ نفر از متخصصين حوزه علوم زيستي به پيشنهاد معاونت پژوهشي و باحكم رياست انستيتو خواهد‌بود.

واگذاري امتياز بهره‌برداري از دارايي فكري (Licensing)

قراردادي است بين مالك دارايي فكري و متقاضي بهره‌برداري از آن دارايي كه به‌موجب آن قرارداد، متقاضي در قبال پرداخت مبلغي (به صورت درصدي از درآمد خالص حاصل از فروش محصول (Royalty) و يا مبلغي ثابت)، مجوز بهره‌برداري از دارايي فكري را بدست مي‌آورد.

حق‌الامتياز (Royalty)

حق‌الاختراع، عبارت است ازدرآمدحاصله از ابداعات از طریق تجاری‌سازی ابداعات که به طور منصفانه مابین انستیتو پاستور ایران و مبدع تسهیم می‌شود.

ثبت نوآوری

حل و فصل اختلافات

  • در صورت اعتراض مخترع به نظر گروه مدیریت مالكيت فكري، مساله مورد اختلاف درشورای بررسی قابلیت ثبت نوآوري ارائه خواهد شد.
  • در صورت عدم تایید گروه مدیریت مالكيت‌فكري در خصوص ارزش تجاری اختراع، مبدع با ارائه تاییدیه از موسسات و مراجع ذی صلاح در خصوص تدوین امکان سنجی اقتصادی، می تواند مراتب اعتراض خود را به تصمیم گروه مدیریتی مالكيت فكري، به شوراي بررسی قابلیت ثبت نوآوري انستیتوپاستور ایران به صورت كتبي ارائه نماید.
  • در جلسات شورا ثبت نوآوري، نماینده گروه مدیریتی مالكيت فكري، نظرات خود را اعلام خواهد نمود و شورا با توجه به نظرات نماینده گروه مدیریت مالكيت فكري انستیتو پاستور و نظرات و ادله ارائه شده از سوي مخترع در خصوص اظهارات و تاییدیه ارائه‌شده از سوی مخترع وامکان ثبت بین المللی پتنت ،نظر نهایی را اعلام خواهد نمود.
  • در متن تمامي قرارداد‌ها، قوانين ملي و نيز داد‌گاه‌هاي ايران (و در قرارداد‌هاي خارجي، داد‌گاه‌هاي مورد توافق طرفين) به عنوان قوانين و مراجع رسيدگي به اختلافات مشخص مي‌گردند.
  • دفتر مالكيت فكري، ساز‌و‌كار حل و فصل اختلافاتي كه ممكن است بين موسسه، پديد‌آورنده مالكيت فكري و يا حامي پيش آيد را فراهم مي‌سازد. به‌طور مثال، در چنين مواردي مي‌توان مسئله را به كميته‌اي متشكل از نمايندگاني از هر يك از طرف‌هاي دعوا و نيز فرد يا افرادي مرضي الطرفين ارجاع داد.

آیین نامه حاضرهر سال یک مرتبه قابل تجدید نظر خواهد بود وبرای اصلاحات آتی کلیه متخصصان ومخترعین، نظرات پیشنهادی خود را به گروه مدیریت مالكيت فكري ارائه نمایند تا با ارائه درهیات امناء انستیتو پاستور ایران و تایید این هیات مورد اصلاح قرار گیرد.این آیین‌نامه دارای یک مقدمه توجیهی واهداف وتعاریف و ۶ماده و۷۸ بند و ۴ تبصره است.